Conference Program

Friday, April 25

9:00-9:30 am

Introduction and Welcome:
Johannes Britz, Provost and Vice Chancellor for Academic Affairs
Patrice Petro, Vice Provost for International Education

9:30-10:45 am

Panel: Crediting the Future
Moderator: Patrice Petro

  • Andrew Ross
    "Taking Down the Creditocracy"
  • Ivan Ascher
    "Speculative Finance and the Capitalist Mode of Prediction"

10:45 – 11:00 AM

Break

11:00 – 12:15 PM

Panel: Materialities
Moderator: Andrew Kincaid

  • Esther Leslie
    "Liquid, Crystal, Vaporous: The Natural Forms of Capitalism"
  • Marcus Bullock
    "Capitalism as Religion: From Walter Benjamin to the End of Eternity"

12:15 – 1:30 PM

Lunch

1:30 – 2:45 PM

Panel: Impoverished Imaginaries
Moderator: Theodore Martin

  • Rachel I. Buff
  • "Anti-Capitalist Imaginings during the Deportation Drives of the 1950s"
  • Patrice Petro
  • "Televisuality, Austerity, and Hoarding"

2:45 – 3:00 PM

Break

3:00 – 4:15 PM

Panel: Modes of Production
Moderator: Philip Minehan

  • S. Scott Graham
    "The Vertical Integration of Global Pharmaceuticals Policy"
  • Ajume H. Wingo
    "In the Beginning was the Initiative: The Zero-Factor of Production after Capitalism in African States."

4:15 – 4:30 PM

Closing Remarks: Kennan Ferguson


Saturday, April 26

9:00 – 10:15 AM

Panel: Other Worlds
Moderator: Kennan Ferguson

  • Bernard C. Perley
    "Uncanny Capital: Imperial Discomfort and the Emergence of Coyote Capital"
  • Eric Herhuth
    "The Future is Animated: Cultural Programming and Pixar’s WALL-E"

10:15-10:30 am

Break

10:30 – 11:45 AM

Panel: Care of the Self
Moderator: Nigel Rothfels

  • Bhaskar Sunkara
    "Beyond the Welfare State"
  • Carolyn J. Eichner
    "Unity Through Anarchy: Challenging Hierarchy from a French South Pacific Penal Colony"

12:00 – 1:00 PM

Lunch

1:00 – 2:15 PM

Panel: Mediations
Moderator: Lane Hall

  • Cristina Venegas
    "Media Ecologies of Invention"
  • Niki Akhavan
    "Foundations and Shadows of a Mixed Economy: Self-Sufficiency and Strife in Post-Revolutionary Iran"

2:15 – 2:30 PM

Break

2:30 – 3:45 PM

Panel: Non/citizenship
Moderator: Annie McClanahan

  • A. Aneesh
    "Transforming Citizenship: Beyond Blood, Soil, and Capital"
  • Edward Ball
    "Slavery and Capitalism: Pasts and Futures"

3:45 – 4:00 PM

Break

4:00 – 5:15 PM

Panel: Ends of Capitalism
Moderator: Kumkum Sangari

  • Geoff Mann
    "Post-capitalist Capitalism?"
  • Sherryl Vint
    "Bad Seeds: The End of Capital in Recent Science Fiction Film"

5:15 – 5:30 PM

Closing Remarks: Kennan Ferguson and Patrice Petro