The 13th Annual UW-System Symposium for Undergraduate Research and Creative Activity

The UW System Symposium Booklet with Schedule can be found HERE

Of the 350 student presentations made on April 11th at the UW-System Symposium for Undergraduate Research and Creative Activity, the following nineteen were awarded "Outstanding Presentation" ribbons:

Posters:

Christopher Antapli (UW-Milwaukee)
Synthesis of 18-crown-6 (bp18c6) and Analogs for Separation of Actinides
Mentor: M. Mahmun Hossain (Chemistry and Biochemistry)

Jon Bogart (UW-Milwaukee)
The Synthesis and Evaluation of Potential Non-Secosteroid VDR-Coactivator Inhibitors
Mentor: Alexander (Leggy) Arnold (Chemistry & Biochemistry)

Kimberly Dembinski, Callie O’Donnell, and Jessica Gall(UW-Milwaukee)
The Effects of Posture on Force Estimates Using Surface Electromyography
Mentor: Jay Kapellusch (Occupational Sciences)

Grant Francis (UW-Whitewater)
Damon and Pythias Editing Project
Mentor: Donald Jellerson (Languages and Literature)

Jessica Hanson, Emily Belleau, and Zachary Harper (UW-Milwaukee)
ERP Markers of Emotion Regulation in Physical Aggression
Mentor: Christine Larson (Psychology)

Emy Marier, Elora Leene, Wesley Meives, and Helue Vazquez Valverde (UW-Eau Claire)
Examining Adult Public Opinion on Climate Change in the United States and China
Mentor: Dr. Eric M Jamelske (Economics)

Whitney Mills, James Waldschmidt, Ashley Martin, Lindsay Maas, Ross Johnson and Reese Husser (UW-Platteville)
Cloning and Characterization of Recombinant Vitronectin Protein Matrix for Feeder-Independent Stem Cell Culture System
Mentor: Dr. Esther Ofulue (Biology)

Anjana Murali (UW-Milwaukee)
Learning Landmarks in a Computer Maze
Mentor: Ira Driscoll (Psychology)

Sydnee Rausch (UW-Milwaukee)
Endophytic Colonization and Growth Promotion of Rice (Oryza sativa) by Azoarcus olearius DQS4
Mentor: Gyaneshwar Prasad (Biological Sciences)

Jud Riggins (UW-Milwaukee)
Autonomous Buoyancy Controlled Vehicle
Mentor: Tom Consi (Mechanical Engineering)

Morgan Schroeder (UW-Milwaukee)
Signaled Drug Delivery and Transport Across the Blood-Brain Barrier
Mentor: Peter Hinow (Mathematical Sciences)

Mike Sportiello (UW-Milwaukee)
Synthesis, Physical Characteristics, and Isolation of Dimethyl Succinyl Succinate Derivatives
Mentor: Alan Schwabacher (Chemistry)

Robert Teal (UW-Milwaukee)
Regulation of the GAP43 Gene During Central Nervous System Regeneration
Mentor: Dr. Ava J Udvadia (Biological Sciences)

Oral Presentations:

Brechtje Bennett and James Bennett (UW-La Crosse)
Hindeloopen Painting Style
Mentor: Jennifer Terptra (Art)

Grant Blaschka and Emma McAlister (UW-Whitewater)
Exploration of Electroacoustic Music through Improvisation and Composition
Mentor: Brad Townsend (Music), Jeff Herriott (Music) and Matt Sintchak (Music)

Dylan Hardwick and Liv Heidenreich (UW-Milwaukee)
Estimation of Growth Rates of Dreissena bugensis in Lake Michigan
Mentor: Gabriella Pinter, Istvan Lauko (Mathematical Sciences), Russell Cuhel (Freshwater Sciences), and Carmen Aguilar (Freshwater Sciences)

Kymberly McDaniel (UW-Milwaukee)
Development of a Creative Process by Exploring Composition Through A Different Medium
Mentor: Christina Briggs Winslow (Dance)

Kaitlyn Miedema (UW-La Crosse)
The Influence of Macrophytes on the Spatial Distribution of an Invasive Snail and its Parasitic Hitchhikers in the Upper Mississippi River
Mentor: Dr. Greg Sandland (Biology)

Vincent Sauer (UW-Whitewater)
Writing Music for a Modern Edition of a Renaissance Play
Mentor: Jeff Herriott (Music)


UW-Milwaukee Undergraduate Research Mentor of the Year



Dr. Henry Tomasiewicz, researcher at the Children’s Environmental Health Sciences Core Center, won the second annual UWM Undergraduate Research Mentor of the Year award at the UW System Symposium for Undergraduate Research and Creative Activity on April 11, 2014.  With this award, Dr. Tomasiewicz wins $500 in supply funds for his lab.  Last year’s winner was J. Rudi Strickler, Distinguished Professor of Biological Sciences.

The other nominees for the award were:
Woo-Jin Chang, Mechanical Engineering
Benjamin Church, Materials Science and Engineering
Karyn Frick, Psychology
Mahmun Hossain, Chemistry and Biochemistry
Christine Larson, Psychology
Sandra Millon Underwood, Nursing
Katie Mosack, Psychology
David Osmon, Psychology
Alan Schwabacher, Chemistry
Nuananong Seal, Nursing
Hani Titi, Civil Engineering and Mechanics
Shangping Xu, Geosciences
Ching-Hong Yang, Biological Sciences
Bev Zabler, Nursing