University of Wisconsin–Milwaukee

INOVA Exhibition Archive


[1996] [1997] [1998] [1999] [2000] [2001] [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009] [2010] [2011] [2012] [2013] [2014]

2014

August 27 - September 20, 2014
Cargo Space

June 7 - August 14, 2014
Leo Saul Berk: The Uncertainty of Enclosure

July 31, 2014
Dreams of Architecture: Memory and Method, Perception and Experience

March 19 - May 18, 2014
Mendi + Keith Obadike: American Cypher

April 4 - May 18, 2014
Lisa Selby: Must come down & Benjamin DeMott: Teeter Jam

January 30 - February 1, 2014
Enacting Acting

January 30 - February 1, 2014
Sight Readings: Wild Space Dance Company

March 31, 2014
Michelle Grabner

April 14 - April 17, 2014
Morgan Thorson: Journeyman

Return to top

2013

September 28 – December 15, 2013
The 2012 Greater Milwaukee Foundation Mary L. Nohl Fellowships Exhibition

October 25 & 26, 2013
Creative Time Summit: Art, Place and Dislocation in the 21st Century

October 1 - October 10, 2013
Overpass Light Brigade

June 21 - September 15, 2013
Steve Rowell

June 7 - August 11, 2013
Martha Wilson

May 31 - June 2, 2013
Lori Waxman's WRD/MIN ART CRITIC

January 18 - March 24, 2013
Makers in Print: International Exhibition / SGCI Awards Exhibition

April 5 - May 19, 2013
The Avant Garde Coffehouse Project

Return to top

2012

October 5 - December 9, 2012
The 2011 Greater Milwaukee Foundation Marl L. Nohl Fellowships Exhibition

July 27 - September 23, 2012
Michelle Grabner: The INOVA Survey

April 20-July 15, 2012
Miller & Shellabarger: Hiding in the Light

May 8-19, 2012
Spring BFA Exhibition

April 19-May 9, 2012
Metals! 12

March 9-31, 2012
Spring MA/MFA I Exhibition

February 3 - April 7, 2012
Jennifer Steinkamp: Mike Kelley 15

February 3-March 29, 2012
Clay, Wood and Fire: Works from the Waterville Kiln

February 3 - April 7, 2012
Eugene Von Bruenchenhein Exhibition

December 17, Reopens January 24-February 4, 2012
BFA Fall Exhibition

Return to top

2011

December 9-18, 2011
Input/Output: Expanded Cinema

November 18-December 10, 2011
Fall MA/MFA Exhibition I

November 10-December 23, 2011
Woven Images 2011

September 30-December 4
GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S MARY L. NOHL FUND
FELLOWSHIPS FOR INDIVIDUAL ARTISTS 2010 EXHIBITION

October 14-November 5, 2011
Sum Total 2011

September 6 - October 1
Jan SERR

July 15 - September 18
Martha GLOWACKI
Greg KLASSEN


April 1 - June 19
Samuel WILLIAMS

Return to top

2010

October 8 - December 12 2010
GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S MARY L. NOHL FUND
FELLOWSHIPS FOR INDIVIDUAL ARTISTS 2009 EXHIBITION

May 7 - August 8 2010
Bruce CONNER
PSYCHOTROPE

May 7 - August 8 2010
Cecelia CONDIT
Jennifer BOLANDE

February 5 - April 18 2010
SPATIAL CITY: AN ARCHITECTURE OF IDEALISM

Return to top

2009

October 9 - December 13 2009
GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S MARY L. NOHL FUND
FELLOWSHIPS FOR INDIVIDUAL ARTISTS 2008 EXHIBITION

July 10 - September 27 2009
ROY STAAB: FOUR SEASONS/FOUR CORNERS

17 April - 14 June 2009
THERE THERE
Joe BRADLEY
Sarah BRAMAN
Steven BURNHAM
Nancy FORD
Eunice KIM
Scott REEDER

25 February - 14 June 2009
JEFFERSON PINDER: ANTHOLOGY

6 February - 13 March 2009
DENNIS BALK: EARLY WORKS 1890-2090

Return to top

2008

10 October 2008 - 18 January 2009
THE GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S 2007 MARY L. NOHL FELLOWSHIP EXHIBITION
Gary John GRESL
Mark KLASSEN
Dan OLLMAN
Annie KILLELEA
Faythe LEVINE
Colin MATTHES
Kevin J. MIYAZAKI

8 August - 28 September 2008
Eugenio ESPINOZA

13 June - 27 July 2008
FREE THE GALAZAN FIVE!
Gene GALAZAN

28 March - 18 May 2008
Adelheid MERS
INDEXICAL FRONTIERS
Michael BANICKI
Annabel DAOU
Renato UMALI

25 January - 14 March 2008
Deb SOKOLOW
THE FLIGHT OF FAKE TEARS
Dominic McGILL
Robyn O'NEIL
Claire PENTECOST
Amy RUFFO

Return to top

2007

27 October - 16 December 2007
Gean MORENO
Jennifer ROCHLIN
-DON'T- TORTURE THE ROTTEN DUCKLINGS
Guest Curator: Gean Moreno
Kevin ARROW
Jesse BERCOWETZ
Jesse BRANSFORD
Tobias BUCHE
Bobby CIRALDO
Jennifer COHEN
Nathan DANILOWICZ
Michelle ELZAY
Gaylen GERBER
Ian HOKIN
Juliette JACOBSON
Brian KENNON
Gardy LOO
Lorenzo DE LOS ANGELES
Rebecca MORRIS
Dan OLLMAN
Mike PARE´
Adam PUTNAM
Antonio ROCHA
Randy RUSSELL
Aaron SANDNES
Paul STOELTING
Andrew SWANT
Ami TALLMAN
Michael TEDJA
Amanda TOLLEFSON
With film/video by:
Mark BORCHARDT
Tony CONRAD
Hollis FRAMPTON
Takahiko IIMURA
Ken JACOBS
Peter KUBELKA
Adam PUTNAM
Peter TSCHERKASSKY

12 October - 9 December 2007
THE GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S 2006 MARY L. NOHL FELLOWSHIP EXHIBITION
Santiago CUCULLU
donebestDONE
Chris NIVER
Scott REEDER
Chris SMITH
Mark TASMAN
Dan KLOPP

12 September - 4 November 2007
Guest Curator: Max Yela
Zoe DARLING
Mary HOOD

8 September - 14 October 2007
___fabrics INTERSEASON

14 - 29 April 2007
Mary LUCIER

14 April 2007
“Minimalism & Its Legacy” SYMPOSIUM
Roger BELMAN
Carl BOGNER
Christopher BURNS
Michelle GRABNER
Joseph KETNER
Mary LUCIER
with recreations of works by:
Hollis FRAMPTON
Laura DEAN
Anthony McCALL

30 March - 13 May 2007
PAPER THIN
Josef ALBERS
Gene DAVIS
Donald JUDD
Ellsworth KELLY
Sol LEWITT
Robert MANGOLD
Agnes MARTIN
Frank STELLA
Richard TUTTLE

30 March - 29 April 2007
MAXIMINIMALIST
Martin CREED
Michelle GRABNER
Livia MARIN
Jill SYLVIA

10 - 17 March 2007
POLYOPTICON II
Ethan JACKSON

3 February - 4 March 2007
THE ART OF AFRICAN-AMERICAN ARTISTS
Guest Curator: Mutópe Johnson
David ANDERSON
Muneer BAHAUDDEEN
Blanche BROWN
Geoffrey EDWARDS
Chrystal Denise GILLON
Freddie Anthony GREEN
Calvin GREER
Sonji HUNT
Mutópe J. JOHNSON
George Ray MCCORMICK Sr.
Ras ‘Ammar NSOROMA
Slyvester SIMS
Khadija SMITH
Evelyn Patricia TERRY
Patrick TURNER
Della WELLS
Shear WINSTON

2 February - 16 March 2007
PLACE OF THE TRANSCOMMON
Paul CALHOUN
Steven FOSTER
Jessica Jackson HUTCHINS
Cindy LOEHR
Corey McCORKLE
Helen MIRRA
Althea THAUBERGER

26 January - 4 March 2007
RENATURED
Tom BAMBERGER
Kyoung Ae CHO

Return to top

2006

27 October - 10 December 2006
CONTINUUM: VERNE FUNK

13 October - 10 December 2006
THE GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S MARY L. NOHL FUND
FELLOWSHIPS FOR INDIVIDUAL ARTISTS 2005 EXHIBITION
Juan JUAREZ
Michael JULIAN
Nicolas LAMPERT
Mat RAPPAPORT
Fred STONEHOUSE
Stephen WETZEL
Jason YI

10 September - 22 October 2006
TYPE, PAPER, SCISSORS: The Book As Art Environment
Guest curator: Max Yela
Kurt ALLERSLEV
Carol BARTON
Brian BORCHARDT
Karen HANMER
Caren HEFT
Amos Paul KENNEDY, Jr.
Mary LAIRD
Jim LEE
Jeffrey MORIN
Bonnie O'CONNELL
Jessica POOR
Petra PRESS
Shon SCHOOLER
Patti SCOBEY
Linda SMITH
Marshall WEBER and Christopher WILDE
Karen WIRTH

25 August - 1 October 2006
NEW PROJECTS/EMERGING ARTISTS
Nate PAGE
Shana McCAW/Brent BUDSBERG

10 March - 14 May 2006
RUINS: New Video and Photography from China
Guest Curator: Zhang Zhaohui
CHEN Qingqing
CHEN Qiulin
the GAO Brothers
HUANG Yan
LI Luming
LI Wei
LIU Jin
LIU Wei
MA Yongfeng
NG Fong Chao
SHENG Qi
XING Danwen
ZHANG Dali
ZhANG Wei

3 February - 5 March 2006
SURFACE SUBLIME
Steve HOUGH
Carianne MACK
Gregg PERKINS
Rick PFLIEGER
Yumi ROTH
Stan SHELLABARGER

Return to top

2005

14 October - 11 December 2005
THE GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S MARY L. NOHL FUND
FELLOWSHIPS FOR INDIVIDUAL ARTISTS 2004 EXHIBITION
Terese AGNEW
William ANDERSEN
Cecelia CONDIT
James BARANY
Steven BURNHAM
Frankie MARTIN
Jennifer MONTGOMERY

4 February - 15 May 2005 TRANSMISSION
Liz BACHHUBER
Laurence RATHSACK

1 - 27 February 2005
African Art and Artifacts from the Mark Wentzel Collection,
Cardinal Stritch University

Return to top

2004

10 September - 20 November 2004
Terry WINTERS
Prints from the John and Maxine Belger Family Foundation

10 September - 12 December 2004
THE GREATER MILWAUKEE FOUNDATION'S MARY L. NOHL FUND
FELLOWSHIPS FOR INDIVIDUAL ARTISTS 2003 EXHIBITION
Paul AMITAI
Peter BARRICKMAN
Dick BLAU
Mark ESCRIBANO
Michael HOWARD
Mark MULHERN
Liz SMITH

6 February - 25 April 2004
Leslie BELLAVANCE (photographer, USA)
Douglas HOLST
LIN Chuan-chu

Return to top

2003

20 September - 7 December 2003
Santiago CUCULLU
Takehito KOGANEZAWA
Salla TYKKÄ
Serhiy ILLIN
Joan DOBKIN
Leslie VANSEN
DZINE (USA)
Jens HAANING

1 June - 15 September 2003
Sharon BALABAN

25 January - 11 May 2003
Kyoung Ae CHO
João PENALVA
Ilppo POHJOLA
Barthélémy TOGUO
Gleb KATCHUK/Olga KASHIMBECKOVA
Ilya CHICHKAN

Return to top

2002

21 September – 8 December 2002
Adel ABDESSEMED
Candice BREITZ
Sam DURANT
Per MANING
Jamal CURRIE
Chuck RAMIREZ
Margarita ZINETS/Alexander VERESCHAK

21 June – 2 September 2002
Aaron SALABARRÍAS VALLE

11 May - 1 September 2002
Renée LEVI

9 – 12 May 2002
Metropolis (group exhibition) Art Fair Chicago
Adel ABDESSEMED
Sharon BALABAN
Lina BERTUCCI
Candice BREITZ
Shu Lea CHEANG
Lane HALL/Lisa MOLINE
Quizqueya HENRIQUEZ
Surasi KUSOLWONG
Renée LEVI
Priscilla MONGE
Nayda Collazo LLORENS
Fernando Palomer
Ilppo POHJOLA
Chuck RAMIREZ
Aaron SALABARRÍAS VALLE
Kirsten STOLTMANN
Margarita ZINETS
Alexander VERESCHAK/p>

8 March – 26 May 2002
Elina BROTHERUS
Priscilla MONGE
Rivane NEUSCHWANDER
Bojan SARCEVIK
Sabrina MEZZAQUI
Jennifer ALLORA / Guillermo CALZADILLA

14 – 19 February 2002
Franco MONDINI-RUIZ/ARCO
Aaron SALABARRÍAS VALLE

Return to top

2001

7 December 2001 – 24 February 2002
Tiong ANG
Serhiy BRATKOV
David CLAERBOUT
José Antonio HERNANDEZ-DIEZ

21 September – 21 November 2001
Meschac GABA
Mona MARZOUK
Kim SOOJA
Peter BONDE
Surasi KUSOLWONG
Joana HADJITHOMAS / Khalil JOREIGE

9 March – 10 June 2001
Ceal FLOYER
Michal HELFMAN
Pekka NISKANEN
Pascale Marthine TAYOU
Olivier HERRING

Return to top

2000

8 December 2000 - 26 February 2001
Margrét H. BLÖNDEL
Naomi FISHER
Quisqueya HENRIQUEZ
Anna JERMOLAEWA
Andrea LEUTENEKER

22 September - 22 November 2000
Andrea BOWERS
Matts LEIDERSTAM (organized with the Moderna Museet International Programme, Stockholm and Frac Languedoc-Rousillon, Montpellier)
Jennifer REEDER
David ROBBINS
Fred STONEHOUSE

1 – 30 May 2000
Lane HALL / Lisa MOLINE
José MONTOTO

10 March - 26 June 2000
Ghada AMER
Lina BERTUCCI
Kendall GEERS
Lars NILSSON (organized with the Moderna Museet International Programme, Stockholm)
Michael SMITH

14 January - 26 February 2000
Ange LECCIA

Return to top

1999

10 December 1999 - 27 February 2000
Mark LEWIS (organized with École des Beaux-Arts, Valenciennes and Frac Languedoc-Rousillon, Montepellier)
Manfred PERNICE
Bernadette SEARLE
Uri TZAIG (organized with École des Beaux-Arts, Valenciennes and Frac Languedoc-Rousillon, Montepellier)
Chris SMITH

24 September - 28 November 1999
Dick BLAU / Jane GALLOP
Miguel CALDERON
Luisa LAMBRI
Cristina MATEUS
Iñigo MANGLANO-OVALLE
Shilpa SINGRU
Gitte VILLESEN

26 March - 13 June 1999
Halil ALTINDERE
Marcos Ramirez ERRE (organized with the Museum of Contemporary Art, San Diego)
Annika von HAUSSWOLFF (organized with the Moderna Museet, Stockholm)
Pierre HUGYHE
Martin PARR

15 January - 27 March 1999
Lane HALL / Lisa MOLINE

Return to top

1998

15 December 1998 - 15 February 1999
Nancy SPERO Cairo Biennale - US Representative

4 December 1998 - 8 March 1999
Sally ELESBY
Jo HORMUTH
Carlos Julio MOLINO
Allen RUPPERSBERG
Annelies STRBA
Anne WALSH
Jane and Louise WILSON

11 September - 22 November 1998
Tom BAMBERGER
Colette GAITER
Doug ISCHAR
D'nell LARSON
Jose MONTOTO
Yoshitomo NARA
Yoko TAKASHIMA
Jean-Luc VILMOUTH

8 May - 2 August 1998
Anne COLLIER
Nicholas FRANK
Jim ISERMANN
Joachim KOESTER
Philippe PARRENO
Néstor QUINONES
Dave RAINEY

13 March - 3 May 1998
Maurizio CATTELAN
Kelly WOOD
Erwin WURM

23 January - 8 March 1998
Tony TASSET

Return to top

1997

21 November 1997 - 4 January 1998
Jeanne DUNNING
Steve MCQUEEN
Nari WARD

19 September - 9 November 1997
Rebecca BOURNIGAULT
Jessica BRONSON
Leni HOFFMANN
Kristin LUCAS
Paul SANTIAGO
Alessandra TESI
Michael UDRIS

9 May - 24 August 1997
Michelle GRABNER
CAR & David ROBBINS
Liselot van der HEIDJEN
Jennifer STEINKAMP
Ruben Ortiz TORRES

7 March - 4 May 1997
Eric AVERY
Stephanie BARBER
Vanessa BEECROFT
Dominique GONZALEZ-FOERSTER
Trudie REISS

17 January - 2 March 1997
Joseph HAVEL
Truman LOWE
Karen MCGARRY
Jocelyn TAYLOR
Marnie WEBER

Return to top

1996

8 November 1996 - 12 January 1997
Marta Maria Perez BRAVO
Paul ROSIN

For More Information

(414) 229-5070
inova@uwm.edu