Master of Architecture Project/Thesis Presentations - Spring 2011

Friday, May 13, 2011

8:00 am

MICHELE RAYSICH
"Planting the Seed-Urban Boarding School in Milwaukee, Wisconsin"
B. Schermer*, R. Greenstreet, D. Raysich
Room 179

THOMAS FOLEY
"Quotidian Interruptions"
K. Talbott*, G. Thomson, G. Snyder
Room 189

ERIC BREHM
"Neighborhood Cultivation: From Curbs to Corn…Pavement to Produce"
L. Witzling*, A. Sen, J. Stagg
Room 170

DAVID DODGE
"Place Making: Rethinking Residual Space"
D. Hanlon*, J. Shields, F. Flood
Room 104

SEAN HIGGINS
"NAVMEC-SHEBOYGAN"
H. VanOudenallen*, M. Sobti, L. Hinkelman
Room 116

9:00 am

JUSTIN A. MARSHALL
"Towards Greater Accessibility: A Pattern Language"
H. VanOudenallen*, N. Cascarano, D. Manley
Room 110

MICHELLE SLETTEN
"Harmonizing Space and Mind: Creating an Optimal Healing Environment"
G. Snyder*, C. Cornelius, S. Mason
Room 183

JESSICA MULHOLLAND
"Harbor View Animal Shelter"
J. Shields*, G. Thomson, M. Utzinger
Room 191

10:00 pm

TIMOTHY VANOUDENHOVEN
"An Ecological Tall Building for Milwaukee: Design Through Quantitative and Qualitative Analysis"
G. Thomson *, J. Shields, G. Snyder
Room 179

CHRISTINE KRUEGER
"Revealing a Hidden Heterotopia: Proposal for Pavilions on the Chiwaukee Prairie"
K. Talbott*, M. Sobti, N. Ridgway
Room 189

ETHAN SKEELS
"Comics Structured"
D Hanlon*, M. Keane, L. Witzling
Room 104

JONATHAN DEJARDIN
"The Growth and Greening of a Small City's Downtown"
J. Wasley*, C. DeSousa, M. Utzinger
Room 116

11:00 am

BARTHOLOMEW KRAUS
"N. O. Build: Developing the Existing Potential Within the Lower Ninth"
H. VanOudenallen*, C. Scott-Thomson, C. DeSousa
Room 110

JOHN FOX
"Monastery of the Ridge"
J. Shields*, M. Utzinger, R. Isaacs
Room 183

TED KIMBLE
"Bifurcations: Deleuze and the Genesis of Architectural Form"
K. Talbott*, G. Snyder, T. Tran
Room 191

KELLY ADRIAN
"Historic Mitchell Street"
M. Sobti*, A. Sen, M. Zell
Room 170

12:00 pm

KEVIN SEMPLE
"EcoStadium Milwaukee"
M. Utzinger *, G. Thomson, N. J. Unaka
Room 179

ERIC GEBHARDT
"Garfield Community Center: Building Blocks for a Stronger Neighborhood"
J. Shields*, T. Hansmann, R. Isaacs
Room 189

IAN KEARNS
"The Grotesque"
K. Talbott*, K. Kinney, G. Snyder
Room 104

NICOLE HILL
"Senior Living Community-Ecological Concentration"
J. Wasley*, A. Datey, G. Weisman
Room 116

KYLE GAST
"Centripetal Space: Strategies for Downtown Redevelopment"
L. Witzling*, H. Rabinowitz, M. Jarosz
Room 345

1:00 pm

ASHLEY RYBARCZYK
"Rethinking [Hospital]ity: Evidence-Based Design for a Cardiovascular Institute"
H. Rabinowitz*, J. Ollswang, B. Schermer
Room 110

JOSEPH COUGHLIN
"Climate-Responsive Housing"
M. Utzinger*, G. Thomson, C. Esswein
Room 183

SEAN CLENDENNING & JOHN M. KLEIN
"Exposition_Ascend"
G. Snyder*, J. Dicker, S. Georgeson
Room 170

2:00 pm

KATHERINE VONDRASEK
"Synthesis: A New Approach to Affordable Housing"
J. Wasley*, C. Cornelius, B. Schermer
Room 179

EDWARD MALESEVICH
"Animals in Translation"
G. Weisman*, G. Thomson, D. Rosene
Room 189

JUSTIN BALLWEG
"ReConnection: Re-Thinking Industrial Corridor Communities"
L. Witzling *, M. Keane, C. Esswein
Room 191

JAMIE LESE
"Utilizing Architecture to Facilitate Community Engagement"
R. Isaacs*, M. Zell, C. DeSousa
Room 104

3:00 pm

KEITH STACHOWIAK
"Hotel MKE: An Alternate Proposal"
J. Shields*, R. Greenstreet, K. Donahue
Room 110

DANIEL CESARZ
"Confluence"
J. Dicker*, G. Snyder, M. Utzinger
Room 183

SCOTT MACKINSON
"Heart of the Village: Seniors in Shorewood’s Downtown"
M. Jarosz*, T. Hubka, G. Weisman
Room 170

UMESH DHIMAL
"Urban Edge: UWM’s Freshwater Campus and the Redevelopment of the Inner Harbor"
J. Wasley*, R. Isaacs
Room 116

SARAH MUEHLBAUER
"Revitalizing Downtown Kenosha"
L. Witzling*, B. Schermer, J. VandenKieboom
Room 345

4:00 pm

NANCY CHU-ROSSI
"Re-establishing Order & Relationships in Hong Kong Housing"
H. VanOudenallen*, B. Schermer, D. Green, C. Shih Room 179

5:00 pm

COLIN MICHAEL O’DONOGHUE
"ASBH Revisited: Applying Modern Construction Methods to Historic Design Theory"
M. Jarosz*, G. Thomson, A. Chadek
Room 110

JAMES LEWIS
"Bakers Pass: An E3 Neighborhood"
H. Rabinowitz*, C. Scott-Thomson, R. Isaacs
Room 183

GREG KETTNER
"ArtiFactory"
B. Schermer*, K. Forseth, VandenKieboom
Room 189

Download Entire Master's Thesis Schedule Download Arcobat Reader(PDF:93k)